Illuminated server room panel

کلمه سرور بیشتر به معنای یک سرور وب است که در آن صفحات وب از طریق مشتری مانند مرورگر وب قابل دسترسی به اینترنت هستند. با این حال ، انواع مختلفی از سرورها وجود دارد ، از جمله سرورهای محلی مانند سرورهای پرونده که داده ها را در یک شبکه اینترانت ذخیره می کنند.
اگرچه هر رایانه ای که نرم افزار لازم را اجرا کند می تواند به عنوان یک سرور عمل کند ، اما معمولی ترین استفاده از این کلمه به دستگاه های پرقدرت و پرقدرت که به عنوان پمپ های فشار و بیرون کشیدن داده از اینترنت عمل می کنند ، اشاره دارد.
اکثر شبکه های رایانه ای از یک یا چند سرور پشتیبانی می کنند که وظایف تخصصی را بر عهده دارند. به عنوان یک قاعده ، هرچه شبکه از نظر مشتریانی که به آن متصل می شوند یا مقدار داده منتقل شده از آن بزرگتر باشد ، احتمال دارد که چندین سرور نقش بازی کنند ، هر کدام اختصاص به یک هدف خاص دارند.
به طور دقیق ، سرور نرم افزاری است که وظیفه خاصی را بر عهده دارد. با این حال ، سخت افزار قدرتمندی که از این نرم افزار پشتیبانی می کند ، معمولاً سرور نیز نامیده می شود ، زیرا نرم افزار سرور که شبکه ای از صدها یا هزاران مشتری را هماهنگ می کند ، به سخت افزار بسیار مستحکم تر از چیزی است که برای مصرف کننده معمولی خریداری کرده اید.

انوع رایج از سرور
در حالی که برخی از سرورهای اختصاصی فقط بر روی یک عملکرد متمرکز هستند ، مانند سرور چاپی یا سرور پایگاه داده ، برخی از پیاده سازی ها از یک سرور برای مقاصد مختلف استفاده می کنند.
یک شبکه بزرگ و عمومی که از یک شرکت متوسط پشتیبانی می کند چندین نوع سرور از جمله:

وب سرور: وب سرور صفحات را نشان می دهد و برنامه ها را از طریق مرورگرهای وب اجرا می کند. سروری که اکنون مرورگر شما به آن وصل شده است ، یک سرور وب است که این صفحه را ارائه می دهد و هر تصویری که روی آن مشاهده می کنید. برنامه مشتری ، در این حالت ، به احتمال زیاد مرورگری مانند Internet Explorer ، Chrome ، Firefox ، Opera یا Safari است. سرورهای وب علاوه بر تحویل متن و تصاویر ساده ، مانند انواع بارگذاری و تهیه نسخه پشتیبان از فایل ها بصورت آنلاین از طریق یک سرویس ذخیره سازی ابری یا سرویس پشتیبان گیری آنلاین ، برای انواع چیزها استفاده می شوند.


سرور ایمیل: سرورهای ایمیل ارسال و دریافت پیام های ایمیل را تسهیل می کنند. اگر یک مشتری ایمیل در رایانه خود دارید ، این نرم افزار برای بارگیری پیام های خود به رایانه و یک سرور SMTP به یک سرور IMAP یا POP متصل می شود و یک سرور SMTP برای ارسال پیام از طریق سرور ایمیل استفاده می کند.


سرور FTP: سرورهای FTP از انتقال فایلها از طریق ابزار انتقال پروتکل File پشتیبانی می کنند. سرورهای FTP از راه دور از طریق برنامه های مشتری FTP قابل دسترسی هستند ، که مستقیماً با اشتراک فایل در سرور یا از طریق قابلیت های FTP داخلی سرور یا با یک برنامه اختصاصی FTP سرور متصل می شوند.
Identity Server: سرورهای هویت از ورود و نقش های امنیتی برای کاربران مجاز پشتیبانی می کنند.

صدها نوع مختلف از انواع سرورهای تخصصی از شبکه های رایانه ای پشتیبانی می کنند. جدا از انواع رایج شرکت ها ، کاربران خانگی اغلب با سرورهای بازی های آنلاین ، سرورهای چت و سرورهای پخش جریان صوتی و تصویری ارتباط برقرار می کنند.
برخی از سرورها برای یک هدف خاص وجود دارند اما لزوماً به هیچ وجه با معنی در تعامل نیستند. سرورهای DNS و سرورهای پروکسی برخی از مثالها هستند.

انواع سرور شبکه
بسیاری از شبکه ها در اینترنت از یک مدل شبکه سرویس دهنده-سرور استفاده می کنند که وب سایت ها و خدمات ارتباطی را یکپارچه می کند.
یک مدل جایگزین ، به نام شبکه همتا (peer-to-peer) ، به تمام دستگاههای موجود در یک شبکه اجازه می دهد تا به عنوان یک سرور یا مشتری بر اساس نیاز خود عمل کنند. شبکه های همتا میزان بیشتری از حریم خصوصی را ارائه می دهند زیرا ارتباطات بین رایانه ها بطور محدود هدف قرار گرفته است. با این حال ، به دلیل محدودیت پهنای باند تا حدودی ، بیشتر اجرای شبکه های همتا به اندازه کافی برای حمایت از سنبله های بزرگ ترافیک قوی نیست.

خوشه های سرور

An illustration of a server cluster.

کلمه خوشه بطور گسترده در شبکه های رایانه ای به کار می رود تا به اجرای منابع محاسبه شده مشترک بپردازد. به طور معمول ، یک خوشه منابع دو یا چند دستگاه محاسباتی را که در غیر این صورت می توانند به طور جداگانه برای مقاصد مشترک (اغلب یک ایستگاه کاری یا دستگاه سرور) کار کنند ، ادغام می کند.
مزرعه وب سرور مجموعه ای از سرورهای وب شبکه ای است که هرکدام به یک محتوا در همان سایت دسترسی دارند. آنها به عنوان مفهومی خوشه عمل می کنند. با این حال ، پاکسازی ها بسته به جزئیات مربوط به پیکربندی سخت افزار و نرم افزار ، در مورد طبقه بندی فنی یک مزرعه سرور به عنوان یک خوشه بحث می کنند.

An illustration of servers in a home network.

از آنجا که سرورها فقط نرم افزار هستند ، افراد می توانند سرورهایی را در خانه اجرا کنند که فقط برای دستگاههای متصل به شبکه خانگی خود یا دستگاههای خارج از شبکه قابل دسترسی است.
به عنوان مثال ، برخی از درایوهای آگاه در شبکه از پروتکل سرور شبکه ذخیره شده ضمیمه استفاده می کنند تا رایانه های مختلف موجود در شبکه خانگی بتوانند به مجموعه ای از پرونده ها مشترک دسترسی پیدا کنند.
نرم افزار سرور رسانه Plex به کاربران کمک می کند بدون در نظر گرفتن وجود داده در ابر یا رایانه محلی ، رسانه های دیجیتال را بر روی تلویزیون ها و دستگاه های سرگرمی مصرف کنند.