ریفربیشد(Refurbished): کالاهایی که توسط کاربران برگشت داده شده اند. این محصولات ممکن است به دلایل متنوعی برگردانده شده باشند.شرکت تولید کننده هرگونه مشکلی را رفع کرده و دوباره با عنوان ریفربیشد با قیمتی ارزان تر به بازار عرضه میکند. خوشبختانه یا متاستفانه این کالاها در ایران یا به طور کلی در کشور های جهان سوم به صورت انبوه وارد می شوند و افراد سودجو این کالاهارا به عنوان کالای نو و اصلی به فروش می رسانند.

دلایل مرجوعی کالا:

  1. کالاهایی در زمان تولید یا حمل و نقل دچار مشکل شوند {مثل کالاهایی که دچار شکستگی , فرورفتگی وخط و خش در ظاهرشان شوند}
  2. کالاهایی که در انبار انباشته شده باشند و مدل جدیدی از ان عرضه شده کالاهای موجود در انبار را با عنوان ریفربیشد عرضه می کند
  3. کالاهایی که در ویترین نمایندگی  گذاشته شده اند به علت باز شدن از جعبه به عنوان ریفربیشد عرضه می شوند.

راه های شناسایی محصولات ریفربیشد:

  • یکی از راه‌های شناسایی کالای ریفربیشد، برچسب زرد یا قرمزی است که در پشت کالا و روی جعبهی آن زده شده است، که روی آن نوسته شده است: ریفربیشد. البته در بیشتر موارد فروشنده‌ها این برچسب‌ها را از بین می‌برند تا به آسانی قابل شناسایی نباشد.
  • یادداشت کردن شماره سریال و وارد کردن آن در سایت سازنده است. بیشتر برندها به این وسیله ریفربیشد بودن و یا نبودن کالا را به شما گزارش می‌دهند. البته فروشندگان برای این مورد نیز راه چاره دارند به طور مثال در بعضی شرکت‌های عرضه کننده سرور، سریال محصولات اصلی بر روی قطعات ریفربیشد کپی می‌شوند.


* توجه : به طور معمول کالاهای ریفربیشد با گارانتی محدود عرضه می شوند (۱ الی ۴ ماه) در صورتی که کالاهای اصلی دارای ۱ سال و حتی بیشتر می باشند.

* توجه : توصیه میکنیم قبل از خرید از طریق راه هایی که ذکر کردیم محصول را چک کنید.اما به علت این که این راه ها قابل اعتماد نیستند پیشنهاد می شود محصولات را از فروشگاه های معتبر تهیه بفرمایید.